גירושין בשיתוף פעולה 
 ממייסדי עמותת
להתגרש בשלום


 
גירושין בשיתוף פעולה
חברה בארגון IACP
הארגון הבינלאומי
למומחים קולבורטיבים
International Academy
for Collaborative Professionals
 

נפטר אדם והלך לעולמו. כיצד מתבצעת ירושתו ?
 
כאשר נפטר אדם ומתבקשת חלוקת עזבונו בין יורשיו, לא ניתן לעשות זאת באופן אוטומטי, אלא יש לפנות לרשם לענייני ירושה על מנת שיצהיר כיצד מתבצעת הירושה.
אם לאדם יש צוואה יתן הרשם צו לקיום הצוואה, אם לאדם אין צוואה, יקבע הרשם כיצד מתחלק העזבון בין היורשים על פי כללי הדין ויתו צו ירושה. בכל מקרה – לא ניתן פשוט לקחת את הצוואה וללכת איתה לבנקים.
 
העזבון הוא הרכוש של הנפטר שמתחלק בין היורשים.  בד"כ העזבון כולל חצי מהרכוש המשותף של בני הזוג. אם יש בנוסף רכוש נפרד – יכלול העזבון גם רכוש נפרד.
 
השאלה הטבעית המתעוררת היא האם כדאי לערוך צוואה. על מנת לענות על שאלה זו יש לקחת בחשבון כי בהעדר צוואה תתבצע חלוקת הרכוש על פי כללי הדין, על כן באופן כללי ניתן לומר כי אם אין אדם רוצה שרכושו יחולק בהתאם לדין, אלא בחלוקה שונה או עם הוראות מיוחדות, נראה כי רצוי שיערוך צוואה. כדאי גם לחשוב מה ייתן שקט נפשי ויעזור למנוע סכסוכים עתידיים בין בני המשפחה.
 
בהתאם לכללי הירושה על פי דין, היורש העיקרי הוא האלמן/ה (כולל ידוע/ה בציבור במקרים מסוימים). שאר הרכוש מתחלק בין קרובי המשפחה השונים בהתאם לדרגת קירבתם.       
 
מה יורש האלמן/ה ?   
אם לנפטר/ת יש ילדים או נכדים או הורים – יורש האלמן/ה חצי מהעזבון. החצי השני מתחלק בין דור אחד של יורשים בלבד: הילדים או הנכדים או הורי המוריש. הילדים בסדר עדיפות הראשון, אח"כ נכדים ורק בסוף ההורים.   
 
אם הנפטר/ת חשוך ילדים, אבל יש לו אחים או אחיינים או סבא או סבתא – יורש האלמן/ה שני שליש מהעזבון, ושאר העזבון מתחלק בין דור אחד של יורשים בלבד: האחים או האחיינים או הסבא וסבתא. 


במקרה זה האלמן/ה יורש גם את כל חלקו של הנפטר/ת בדירה ובתנאי שבני הזוג היו נשואים לפחות שלוש שנים וגרו יחד בדירה. הרעיון הוא ללכת לקראת האלמנה חשוכת הילדים שלא תצטרך להתחלק בדירה ביחד עם גיסים שלה. 
 
אם לנפטר אין בכלל קרובי משפחה  (ילדים, נכדים, הורים, אחים, אחיינים, סבא וסבתא,  אלא רק דודים או בני דודים למשל) ויש בת/ן זוג - יורשת בת הזוג את כל העזבון.
 
בכל מקרה האלמן/ה יורש את המטלטלין שהיו שייכים למשק הבית המשותף. הכוונה היא למכשירי חשמל, ריהוט, חפצי הבית וגם למכונית.
 
אם למוריש אין בכלל קרובי משפחה - מגיע העזבון למדינה. המדינה צריכה להשתמש בעזבון למטרות של חינוך, מדע , בריאות וסעד.


אלו הם, על קצה המזלג, כללי הירושה על פי דין, כלומר: בהעדר צוואה. העניינים מסתבכים כאשר יש ילדים מנישואים ראשונים, חצאי אחים, ילדים מאומצים. קרובי משפחה שנפטרו  וכדומה, אך אלו נושאים למאמר אחר ....

מקרים בהם מומלץ לערוך צוואה:
  • כאשר רוצים שלבן הזוג הנותר בחיים תהיה זכות מגורים בדירה.
  • כאשר רוצים להוריש את כל הרכוש לבן הזוג ורק לאחר מכן לילדים.
  • כאשר רוצים להוריש לילדים בחלקים שונים ביניהם.
  • כאשר רוצים להוריש גם לנכדים.
  • כאשר אדם לא רוצה שבן הזוג והילדים ירשו אותו.
  • כאשר אדם חי עם בן זוג כידועים בציבור והוא לא רוצה שבן זוגו יירש אותו.
  • כאשר רוצים לתת הוראות מיוחדות באשר לשימוש שייעשה בכסף או באשר ליורשים ("יורש אחר יורש", "יורש במקום יורש").
  • כאשר יש ילד עם צרכים מיוחדים.
  • כאשר אין קרובי משפחה ולא רוצים שהמדינה תירש את הרכוש.
  • מקרים מיוחדים נוספים בהתאם לנסיבות.
אם אתם מתלבטים או יש לכם שאלות, אשמח לסייע לכם. אתם מוזמנים להתקשר.

 
 
טל: 09-7728338   ן   פקס: 09-7728338   ן   נייד: 052-8382466       דוא"ל: michal@divorce-together.com
 
האמור באתר זה הינו מידע ראשוני בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין להתבסס אך ורק על האמור באתר זה. נסיבות כל מקרה שונות ויש צורך לקבל ייעוץ משפטי פרטני. © כל הזכויות שמורות לעו”ד מיכל קמפפר, 2010
 Design: Edna Ricklin's Studio

הקמת אתרים  בניית אתרים Webfocus