דף הבית >> ילדים וגרושין
 
"ילדים אינם רוצים שהוריהם יתגרשו".  כך כותבת פרופ' קלייר רבין בספרה המצויין "הגירושין החדשים – שינוי חיובי בתקופת המעבר ואחריה" (הוצאת אמציה, 2010, עמוד 262).
 
ההורים יודעים את זה, ולכן ההחלטה על הפרידה מלווה רגשות אשם. הרצון לא להכאיב לילדים גורם לזוגות לדחות את הגירושין למשך שנים, לפעמים עד כדי ויתור מוחלט עליהם.
 
השאלה הבסיסית הנשאלת על ידי הורים רבים הינה מהו המצב הפחות גרוע לילדים: שהוריהם ישארו לחיות יחד בנישואים לא טובים או שהוריהם יתגרשו ?
מחקרים שנערכו בנושא (המסוכמים על ידי רבין בספרה, עמוד 263 ועמוד 287) קובעים כי התשובה לשאלה זו תלויה ברמת הקונפליקט בין ההורים. מצבם של ילדים הגדלים במשפחה שבה ההורים מצויים בקונפליקט חמור, גרוע מזה של ילדים להורים גרושים.
 
האם הילדים ניזוקים מהגירושים מבחינה רגשית בטווח הזמן הארוך?
קונפליקט אלים או מתמשך בין ההורים עלול לגרום לבעיות רגשיות אצל הילדים. מחקרים יכולים לנבא את סוג הבעיה בהתאם לסוג הקונפליקט בין ההורים: אם ההורים היו עוינים ותוקפנים זה לזה, ילדים נטו לבעיות התנהגות שהיו כרוכות בהשתוללות ובהתנהגות אגרסיבית. אם בקונפליקט אחד מבני הזוג התנתק מן השני וסירב לדבר, הילד הראה לאחר מכן נטיות דכאוניות, כלומר: הילדים, בהתנהגותם, מחקים את סוג הקונפליקט הקיים בין ההורים. 
 
כאשר הקונפליקט בין ההורים לאחר הגירושין נשאר ברמה מינימלית, כאשר ההורים יכולים להיות ידידים ולעזור זה לזה, הילדים אינם ניזוקים בטווח הארוך בבריאותם הנפשית, בתפקודם בבית הספר, בדימוי העצמי שלהם, בתפקודם החברתי וביכולתם להינשא בעתיד.
 
"כאשר לבני זוג ישנם ילדים, לא קיימים בעצם גירושים"(רבין, בספרה, עמוד 296).
גם אם בני הזוג המתגרשים היו רוצים שלא לראות אחד את השני לאחר הגירושין, הילדים המשותפים הופכים את זה לבלתי אפשרי. ההורים יצטרכו להיות בקשר אחד עם השני למשך כל חייהם. כאשר הילדים צעירים – הקשר יהיה הדוק יותר. כאשר יתבגרו – עשוי הקשר להחלש, אך עדיין, ירצו ההורים להיות מסוגלים לחגוג יחד את סיום הטירונות של הבן, את חתונת הבת ואת ברית הנכד.
לפני מספר שנים, השתתפתי בכנס בחו"ל בנושא גירושין. התרגשתי מדבריה של מטפלת זוגית קנדית שסיפרה שהוריה התגרשו כאשר היתה ילדה קטנה. ההורים לא דיברו אחד עם השני כל החיים ולא נפגשו. עם דמעה בעין, היא סיפרה שהוריה היו שוב יחד באותו חדר רק בהלווית אביה. 
 
כיצד לעזור לילדים להתמודד עם הגירושים ?
באופן כללי ניתן לאמר שככל שההורים ישתפו פעולה אחד עם השני ויהיו נוכחים בחיי הילדים, כך יתגברו הילדים בצורה טובה יותר על הגירושין. שיתוף הפעולה בין ההורים יתחיל מתכנון ההודעה על הפרידה וימשיך לכל אורך תהליך הפרידה, ההסתגלות לפרידה והחיים בשני בתים שונים.
 
ככל שהאב יהיה מעורב ופעיל יותר בחיי הילדים כך הנזק הרגשי לילדים יקטן.
 
ככל שתישמר יותר יציבות בחיי הילד כך יקטן הנזק בגירושים.

מבחינת הילדים, עדיף לא להעביר אותם בית ספר, לא לנתק אותם ממשפחה מורחבת ובדאי שלא להכיר להם בני זוג חדשים של ההורים בשנה הראשונה לאחר הפרידה.

 
לשמור על כבודו של ההורה האחר בפני הילדים. לא להתלונן עליו – לא על התנהגותו, לא על מצבו הכלכלי ולא על ה"אשה האחרת". האשמת בן הזוג בפני הילדים מכאיבה להם ויוצרת אצלם קונפליקט נאמנויות.
 
לשמור על רמת חיים דומה בבתי שני ההורים. פער משמעותי ברמת החיים בין בתי שני ההורים יגרום לקושי רגשי לילדים. אם אחד ההורים יחיה בעוני לאחר הפרידה והשני יחיה ברווחה כלכלית ימצאו הילדים בקונפליקט רגשי פנימי.
 
שההורה עצמו יתמודד היטב עם הגירושין ויתאושש. ילדים מחקים את הוריהם. ילד שיראה שההורה מתמודד היטב עם הגירושין ומחזיר לעצמו שליטה, יטה לחקות אותו. כאשר ההורה אומלל ומודאג, הילד יסבול גם הוא והסבל עלול להפוך לדפוס ולהרגל כרוני.
 
נישואים חדשים ומאושרים של ההורים. אם הילד רואה את ההורה מתאושש, נישא מחדש, וחי חיי נישואים טובים, זה עשוי להחזיר לו את האמון בחיי הנישואים ולהפחית את הסיכוי להתגרש בעצמו בעתיד.
 
מהו הליך הגירושין אשר יסייע לבני הזוג להקטין את הפגיעה בילדים ככל האפשר ?
באופן כללי הליכים הסכמיים עדיפים מהתדיינות משפטית. הליכים הסכמיים מעודדים שמירה על מערכת היחסים בין ההורים לעומת התדיינות משפטית אשר עשויה לגרום להחרפת הקרע בין ההורים, וכך, גם לפגיעה בילדים.
 
גם הליך גישור וגם הליך גירושין בשיתוף פעולה (collaborative divorce) שמים דגש ביחסים בין ההורים, ביצירת ערוץ תקשורת בין ההורים ובבניית תוכנית הורית.
 
בהליך גישור בד"כ מסייע להורים מגשר אחד ניטרלי.
 
בהליך גירושין בשיתוף פעולה מסייע צוות רב מקצועי למשפחה לעבור את תהליך הגירושין. הצוות המלא עשוי לכלול  עו"ד אחד לכל אחד מבני הזוג, יועץ רגשי לכל אחד מבני הזוג, מומחה כלכלי וגם מומחה ילדים אשר נפגש עם הילדים ומביא את קולם בפני ההורים. הייחוד של הליך גירושין בשיתוף פעולה הוא בעבודת כל אנשי המקצוע יחד כצוות רב מקצועי, כחלק מובנה מתהליך הפרידה.